Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” – Cervenia (Protopopiatul Alexandria)

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂŢII/CARTIERULUI  D.P.D.V GEOGRAFIC, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] Comuna Cervenia este situată în partea estică a județului Teleorman, pe malul stâng al râului Vedea, la distanțe medii față de trei orașe învecinate: 20 km de Alexandria, 35 km de Zimnicea și 60 km de Giurgiu. Principala cale de acces care traversează comuna de la NV la SE este DJ 506. Conform recensământului efectuat în 2011, populația comunei Cervenia se ridică la 3.190 de locuitori, în scădere față de recensământul anterior din 2002, când se înregistraseră 3.449 de locuitori. Majoritatea locuitorilor sunt români (93,13%), cu o minoritate de romi (2,48%). Pentru 4,39% din populație, apartenența etnică nu este cunoscută. Din punct de vedere confesional, majoritatea locuitorilor sunt ortodocși (88,12%), cu o minoritate de adventiști de ziua a șaptea (6,46%). Pentru 4,39% din populație, nu este cunoscută apartenența confesională.

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE. [ISTORIA ZIDIRII EI] Biserica a fost ridicată între anii 1855-1857, în partea de nord a comunei, înaintea cimitirului parohial. A fost ctitorită de prinţul Barbu Ştirbei şi soţia sa Safta. [ARHITECTURA. PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCŢII] Biserica are forma de navă cu o singură turlă fiind construită din cărămidă. Tinda are 2,20 m lungime şi înălțimea de 6,50m. Se intră prin două uşi. Pridvorul are lungimea de 1,90m şi lăţimea de 6,20m. Naosul are 7,30m şi lăţimea de 6,20m. Altarul are o lungime de 4,20m şi lăţimea de 4m. În total, biserica are lungimea 25m şi lăţimea de 9m. Înălţimea este de 8,50m, iar turla are 15m. Turla şi biserica sunt acoperite cu tablă galvanizată. [PICTURA] În 1988 s-a refăcut pictura de către Voicu Pascu şi s-a resfinţit de către Preasfinţitul Nifon Ploieşteanu. [ANEXE] Nu are. [OBIECTE VECHI DE CULT, MANUSCRISE ŞI CĂRŢI VECHI] Parohia nu deține obiecte cu valoare de patrimoniu. [ŞIRUL PREOŢILOR] Pr. Alexandru Andronescu, Pr. Anton Popescu, Pr. Alexandru Dincescu, Pr. Alexandru Dumitrescu, Pr. Eugen, Pr. Dogaru Origen (din 1.03.1969 până la 1.05.2015), Pr. Dogaru Olimpiu (1.01.1999- până în prezent), Pr. Olteanu Ionuţ Nicolae (din 1.05.2015 - până în prezent).

C. CIMITIRUL. Parohia deține cimitir, însă nu există date cu privire la istoric și nu sunt înmormântate aici personalități bisericești sau laice.

D. ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE  ÎN  TRECUT [ACTIVITATE  CULTURALĂ,
ACTIVITATE FILANTROPICĂ] Nu este cazul.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI. [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a.] 

F. DATE DE CONTACT PAROHIE. [HRAM] „Sfântul Ierarh Nicolae” [ADRESA] comuna Cervenia, județul Teleorman, cod poștal 147070 [OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon și site oficial.

BIBLIOGRAFIE: Recensământul Populației și al Locuințelor 2002 - populația unităților administrative pe etnii, KIA.hu - Fundația Culturală pentru Inovație. Accesat la 6 august 2013; Rezultatele finale ale Recensământului din 2011: „Tab8. Populaţia stabilă după etnie – județe, municipii, orașe, comune”, Institutul Național de Statistică din România, iulie 2013. Accesat la 5 august 2013; Rezultatele finale ale Recensământului din 2011: „Tab13. Populaţia stabilă după religie – judeţe, municipii, oraşe, comune”, Institutul Național de Statistică din România, iulie 2013. Accesat la 5 august 2013.