Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” – Izvoarele (Protopopiatul Alexandria)

A.	ISTORICUL COMUNITATII PAROHIALE [ TOPONIMIE , PREZENTAREA GENERALA A LOCALITATII DIN PUNCT DE VEDERE GEOGRAFIC, ISTORICO DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] Comuna Izvoarele este situată în partea de Sud a Județului Teleorman lângă Șoseaua Naționala Zimnicea-Alexandria la 18Km de Fluviul Dunărea. Până în anul 1965 comuna Izvoarele purta numele de Găuriciu. Denumirea a fost data după așezarea ei de jur împrejur cu dealuri, de aici și forma de gaură, iar mai târziu a primit denumirea de Izvoarele, datorita multor izvoare de apa. În secolul al XIX pe la 1802, 1804 și 1810 se vorbește, potrivit actelor din documente, de moșia Găuriciu, care aparținea pe acea vreme casei paharnicului Alexeanu și casei Greceanu din Caracal. Peste această așezare, Cernea Popovici a adus din Bulgaria 82 de familii pentru a-i munci moșia. Pe la 1831 existau aici 165 de familii de sârbi. In broșura ,,Așezările Județului Teleorman” (1939) Nicolae Staicu ne spune că începutul așezării Găuriciu ar fi de pe timpul lui Vlad II Dracula. Acesta întărește și mai mult afirmația că ,,Sârbii de la Cișmea“ au existat aici înainte de cele 82 de familii aduse aici de Cernea Popovici din Bulgaria. Denumirea satului de Găuriciu o întâlnim abia in anul 1832 iar limba bulgara este vorbita și astăzi de o parte dintre locuitorii comunei.


B.	ISTORICUL BISERICII PAROHIALE [ ISTORIA ZIDIRII EI ] Biserica Sfântul Nicolae este zidită în anul 1834 de către Cernea Popovici. [PISANIE] ,,Acest sfânt lăcaș cu hramul Sfântul Nicolae s-a ridicat din temelie in anul 1834 de către Cernea Popovici. S-a renovat în anul 1891- 1897 . S-a pictat din nou de către pictorul Martinovici iar în anul 1859 s-a pictat din nou tâmpla și s-a restaurant cu cheltuiala enoriașilor și în anul 1992 s-a restaurant din nou cu ajutorul enoriașilor de către pictorul Pascu Voicu- Alexandria. [ARHITECTURA, PLAN, DIMENSIUNI MATERIALE DE CONSTRUCTII ]. Biserica este construită în formă de navă, are o lungime de 19,50m, lățimea de 6m iar înălțimea de 4m. Grosimea zidului este de 0,70 m. Biserica este din cărămidă ridicata pe o ,,limbă de deal” în partea de apus a actualei așezări sătești. [PICTURA] De-a lungul timpului s-a intervenit cu lucrări necesare de reparații și întreținere a picturii. În anul 1927 se execută de către pictorul Martinovici pictura interioară, de asemenea tot atunci se înlocuiește și pardoseala din lespezi de piatra cu beton, se construiește cu cafas de scândură. În anul 1959 se pictează tâmplele iar în anul 1992 se restaurează pictura de către Vasile Pascu în tehnica ulei, pe cheltuiala enoriașilor. [ OBIECTE VECHI DE CULT, MANUSCRISE SI CARTI VECHI] Parohia nu deține obiecte vechi de cult. [SIRUL PREOTILOR PAROHI] Preotul Iancu 1863-1883, Preotul Brânceau Dumitru 1883-1919, Preotul Oprițescu Ioan 1924-1934, Preotul Naidin Constantin 1934-1963, Preotul Gologan Marin 1963-1994, iar din anul 1994 pana in prezent Preotul Covaciu Augusto. [ CANTARETI ] Papa Clement 1911-1958, Papa Constantin 1911-1953, Iote Anghel 1978-2008, iar din anul 2008 pana in prezent Dragomir Marius.

C.	CIMITIRUL Parohia deține cimitir, însă nu există date cu privire la istoric și nu sunt înmormântate aici personalități bisericești sau laice.

D.	ACTIVITATI CULTURALE SI FILANTROPICE IN TRECUT . [ACTIVITATE CULTURALA, ACTIVITATE FILANTROPICA ] nu este cazul.

E.	PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI . ACTIVITATI PASTORAL MISIONARE CULTURALE , EDITORIALE FILANTROPICE , CATEHETICE S.A

F.	 DATE CONTACT PAROHIE [HRAM ] „Sfântul Ierarh Nicolae” [ADRESA] Comuna Izvoarele, Județul Teleorman, cod poștal 147165. [OFICIUL PAROHIAL ] nu are telefon și site oficial.