Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” – Peretu II (Protopopiatul Alexandria)

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂŢII/CARTIERULUI2 D.P.D.V GEOGRAFIC, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] [vezi parohia VIII.3.49.]


B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE. [ISTORIA ZIDIRII EI] Biserica Parohiei Peretu II, cu hramul „Sfântul Nicolae” s-a construit în jurul anului 1831. Terenul pe care s-a construit biserica a fost donat de Barbu Belu al cărui tată, Ştefan Belu a avut rangul de baron, acordat de Imperiul Austriac. Enoriaşii au participat cu munca şi bani, la ridicarea construcţiei. Biserica a fost clădită din cărămidă şi învelită cu şiţă. Avea o singură turlă, unde la început se afla şi clopotul. Sfinţirea bisericii s-a făcut în anul 1837 de Episcopul de la Curtea de Argeş din acea vreme ( nu este menţionat numele). [PISANIA]: ,,Cu ajutorul lui Dumnezeu acest Sfânt lăcaş s-a zidit în jurul anului 1830, pe terenul proprietarului Barbu Belu, adăugându-i-se pridvorul în anul 1907. În anul 1980 – 1981 s-au făcut reparaţii capitale în exterior şi interior, ca în anii 1983 – 1984 să se împodobească cu pictură, cu bani din contribuţia enoriaşilor în timpul Preafericitului Dr.Iustin Moisescu prin strădania Preacucernicului preot paroh Mânzână Marian, de către pictorii Popa Nicolae şi Enache I.Ion sub supravegherea PC protopop Sandu Ion.’’ [ARHITECTURA. PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCŢII] Biserica este în formă de navă cu o singură turlă, are o lungime de 27 m, lăţimea de 7 m. Are un număr de 11 ferestre şi acum este învelită cu tablă tip lindab. Catapeteasma bisericii este din zid şi este pictată în frescă. În anul 1907 i s-a adăugat bisericii un pridvor închis, iar în 1925 s-a acoperit pentru prima dată cu tablă. În 1927 a fost zidită, din cărămidă clopotniţa şi în 1930 a fost consolidată la exterior cu contraforţi. Între anii 1980 – 1981 s-au făcut reparaţii capitale la exterior şi interior, iar în 1983 – 1984 s-a făcut pictura în frescă şi a fost resfinţită de Preasfinţitul Părinte Episcop Roman Ialomiţeanul. [ANEXE] Nu are. [OBIECTE VECHI DE CULT, MANUSCRISE ŞI CĂRŢI VECHI] Parohia nu deține obiecte cu valoare de patrimoniu. [ŞIRUL PREOŢILOR] Preoţi slujitori: Protopopul Ivan (1836-1838, decedat în 1848 şi înmormântat în biserică), Dumitrache (pomenit în 1840), Ioan Dimancea (1872-1884), Stan Rădulescu ( 1885-1903), Barbu Dimancescu (1903-1938), Ilie Popa (1934-1941), Gheorghe Cojocaru (1941-1942), Aurică Ionescu (1942-1965), Răducanu Chendea (1965), Teodorescu Gheorghe şi Mânzână Marian (din 10 mai 1980). Cântăreţi bisericeşti: Bădescu Oprea, Bădescu Petre, Popescu Vasile, Mavru Ion, Petcana Petre

C. CIMITIRUL. Parohia nu deține cimitir. Monumentul eroilor este situat în centrul comunei, este zidit din piatră, nu este acoperit şi este închinat eroilor din primul război mondial.D. ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE  ÎN  TRECUT [ACTIVITATE  CULTURALĂ,
ACTIVITATE FILANTROPICĂ] Nu este cazul.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI. [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a.]  

F. DATE DE CONTACT PAROHIE. [HRAM] „Sfântul Ierarh Nicolae” [ADRESA] comuna Peretu, jud. Teleorman, cod poştal 147240 [OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon și site oficial.