Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Fotăchești (Protopopiatul Videle)

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂŢII/CARTIERULUI2 D.P.D.V GEOGRAFIC, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] Parohia este amplasată în partea de est față de orașul Videle, la intrarea în cartierul Fotăchești. După câte se știu, numele satului provine de la Fotache, un fost comandant de unitate militară care avea reședința pe teritoriul actualului cartier. Acest comandant a fost împroprietărit pe moșia satului, în a doua jumătate a sec. al XIX-lea. La acea vreme satul nu avea biserică, ci doar cimitir și o capelă mortuară, în care nu se oficiau servicii religioase, acestea fiind săvârșite de preoții din orașul Videle. Cartierul Fotăchești numără în prezent 200 gospodării în care viețuiesc 600 suflete, acestea se îndeletnicesc cu agricultura - lucrează pământul și cresc animale pentru consumul propriu. Pe teritoriul acestuia se află o școală generală și o grădiniță. 

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE. [ISTORIA ZIDIRII EI] Biserica Fotăchești are hramul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavril. Aproape de sfârșitul secolului, capela care exista a fost dărâmată și pe locul ei a început construcția actualei biserici, nu se cunoaște cu exactitate data începerii zidirii, dar este fixată data de 20 aprilie 1879, ziua când biserica a fost sfințită. Din pisania bisericii reiese că locașul a fost construit cu cheltuiala enoriașilor și la stăruința lui Alexandru Constantinescu, Gheorghe Florida și Ion Smărăndescu din satul Fotăchești. O veche tradiție locală amintește faptul că Gheorghe Florida și-a vândut carul cu boi ca să poată termina biserica. Pentru că banii tot nu au ajuns a vândut și alte obiecte personale. Nu există alte date privitoare la istoricul bisericii până în anul 1912 când s-a adăugat un pridvor. În anul 1952 s-a restaurat pictura, iar în anul 1965 s-au făcut lucrări de subzidire la toată fundația apoi s-a făcut renovarea interiorului precum și repictarea bisericii, lucrările terminându-se în anul 1971, după care biserica s-a resfințit. În anul 1996, s-au început lucrările de refacere și consolidare. Ca urmare, în ziua Sfântului Apostol Andrei, 30 noiembrie 1999, biserica a fost târnosită de Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului. [PISANIA] veche a bisericii se păstrează pe o piatră din marmură demontabilă, cu următorul text: „Cu ajutorul lui Dumnezeu această sfântă Biserică s-a făcut prin stăruința și ajutorul lui Alexandru Constantinescu cu soția, Gheorghe Florida cu soția, Ion Smărăndescu cu soția și cu ajutorul mai multor creștini, 1897.” [ARHITECTURA. PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCŢII] Biserica este zidită din cărămidă și este sub formă de cruce, are trei turle și acoperișul din tablă. [PICTURA] La prima sfințire a bisericii în anul 1897, pictura era în ulei, executată de pictorul Gheorghe Ioanidis (o parte din icoanele pictate pe catapeteasmă se păstrează și astăzi). În anul 1967 s-a pictat biserica în tehnica frescă de către pictorul Stan Sfeclă, prin contribuția enoriașilor și a ajutorului primit de la Sfânta Arhiepiscopie a Bucureștilor. În biserică se află moaștele a șase sfinți: Sfântul Ierarh Vasile, Sfântul Ierarh Nicolae, Sfântul Mare Mucenic Haralambie, Sfântul Mare Mucenic Mercurie, Sfântul Mare Mucenic Procopie, Sfânta Mare Muceniță Varvara, precum și o părticică din Sfânta Cruce. [ANEXE] Biserica nu are casă parohială şi nici cancelarie. Clopotniţa este amplasată la intrare în faţa bisericii, pe aleea ce separă pe o parte şi pe cealaltă cimitirul parohial. Este construită pe 4 stâlpi din fier şi este acoperită cu tablă. Are un singur clopot. [OBIECTE VECHI DE CULT, MANUSCRISE ŞI CĂRŢI VECHI] Biserica nu are obiecte de valoare care să atragă atenția în mod deosebit. [ŞIRUL PREOŢILOR] Preoți slujitori ai bisericii sunt următorii: Constantin Dobrescu (1900-1920), Radu Smărăndescu (1920-1935), Mihail Vișan (1935-1963 ), Ion Păun (1964), au urmat apoi un număr de 7 preoți suplinitori: Constantin Constanda, Petre Nicolescu, Ion Fierbințeanu, Dumitru Georgescu, Ion Cristache, Ciucș Ion, Iancu Militaru. Au urmat apoi Stănescu Nicolae (1992-1995), Săvulescu Constantin, preot suplinitor (1995), Zamfir Liviu, preot suplinitor (1996), iar din vara anului 1996 până în prezent Ene Marian.

C. CIMITIRUL. Parohia deține un cimitir parohial, acesta aflându-se chiar în curtea bisericii. În ultimii ani aici au fost amenajate alei din beton. Pe teritoriul parohiei cinci troițe și un monument în cinstea eroilor Revoluției din 1989. În fața grădiniței din localitate s-a ridicat un monument istoric în cinstea marelui Voievod Mihai Viteazul, de asemenea și un monument în cinstea eroilor neamului.

D. ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE  ÎN  TRECUT [ACTIVITATE  CULTURALĂ,
ACTIVITATE FILANTROPICĂ] În anii trecuți, cu binecuvântarea Presfințitului Galaction, s-au editat câteva broșuri care cuprind istoria a bisericii parohiale Fotachești, precum și recentele realizări din cadrul parohiei.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI. [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a.] Actualmente se întreprind activități de ajutorare a celor mai nevoiași, atât în cadrul parohiei cât și în afara acesteia Activități socio-culturale se desfășoară în cadrul parohiei cu prilejul marilor sărbători. Se fac cateheze cu tineretul, în special în zilele de vineri, după slujba Sfântului Maslu, dar și în cadrul slujbelor din zilele de sărbătoare.

F. DATE DE CONTACT PAROHIE. [HRAM] „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” [ADRESA] cartierul Fotșchești, oraș Videle,cod poștal 147300 [OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon și site oficial.

BIBLIOGRAFIE: Marian, Preot Ene, Lacrimi şi suferință, Biserica Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil, Parohia Fotǎcheşti-Videle, 2005; Marian, Preot Ene, Razele speranţei, Biserica Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil, Parohia Fotǎcheşti-Videle, 2005