Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” – Sfântul Gheorghe (Protopopiatul Videle)

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂŢII/CARTIERULUI2 D.P.D.V GEOGRAFIC, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] . Satul Sfântul Gheorghe, comuna Galateni este așezat pe drumul județean ce leagă comunele Vitanești-Băbăița-Făsinet-Gălăteni-Talpa-Scurtu. Atestarea documentara a comunei este făcută încă din secolul al XVIII-lea.

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE. [ISTORIA ZIDIRII EI] În anul 1898, la inițiativa preotului Marin Mihăescu și prin străduința ctitorilor, dar și cu cheltuiala locuitorilor, a început ridicarea actualei bisericii parohiale, ce poarta hramul Sfințiilor Împărați Constantin și Elena. Finalizarea lucrărilor de construcție, cât și pictură, s-au făcut în anul 1902, așa cum stă mărturie [PISANIA] bisericii: „Această sfântă biserică s-a început în anul 1898 și s-a terminat în anul 1902, cu cheltuiala localnicilor și stăruința ctitorilor: N. Iuca, M. Iuca, Pr Marin Mihăescu, I. Ghinescu, N. Voicu, Gh. Ionescu, M Rădoi, T. Licoiu, St. M. Șorici, I.L Boboc și M. Ghinescu. Pictor: Al. Papaidopol.” [ARHITECTURA. PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCŢII] Biserica este construită integral din cărămidă (inclusiv temelia), cu ziduri groase de 1 metru. Are formă de cruce, în stil bizantin, având o lungime de 20 metri, o lățime de 10 metri și 7 metri înălțime, fiind împodobită cu un număr de cinci ferestre mari, o fereastra mică în dreptul Proscomidiarului și doua turle, una pe Pronaos , iar cealaltă pe Naos. [PICTURA] bisericii, a fost realizata in tehnica ulei de către pictorul Al. Papaidopol. [ANEXE] Clopotnița, ce se află în curtea bisericii, a fost ridicată din cheltuiala personala a unui enoriaș. Aceasta a fost înălțată în anul 2008 din țeava sudată și a fost învelită cu tablă zincată de către meșteri din comuna Gratia. [OBIECTE VECHI DE CULT, MANUSCRISE ŞI CĂRŢI VECHI] [ŞIRUL PREOŢILOR] Pr. Marin Mihăescu (1902-1922); Pr. Gheorghe Gropoșilă (1922-1967 ); Pr Petre Stănculescu (1967-1968); Pr. Al. Stănculescu (1968-1969);  Pr. Albu Stelian ( 1969); Pr. St. Stanculescu (1969-1975); Pr Dumitru Groposila (1975-1988);   Pr. Ivana Iulian (1988-1989); Pr. Grigore Marian (1989-2013); Pr. Ivan Constantin Daniel (2013-azi).

C. CIMITIRUL. Parohia deține cimitir, însă nu există date cu privire la istoric și nu sunt înmormântate aici personalități bisericești sau laice. Monumentul eroilor se afla situat foarte aproape de sfânta biserică, pe drumul comunal ce merge către satul Gălăteni.

D. ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE  ÎN  TRECUT [ACTIVITATE  CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ] Nu este cazul.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI. [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a.] 

F. DATE DE CONTACT PAROHIE. [HRAM] „Sfinții Împărați Constantin și Elena” [ADRESA] sat Sfântul Gheorghe, Comuna Gălăteni, județul Teleorman, cod poștal 147150 [OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon și site oficial.