Parohia „Înălțarea Domnului” – Tătărăștii de Jos (Protopopiatul Videle)

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂŢII/CARTIERULUI2 D.P.D.V GEOGRAFIC, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] Parohia Tătărăștii de Jos este situata în satul Ochești, comuna Tătărăștii de Jos, în partea de nord a județului Teleorman, aflându-se pe drumul județean ce face legătura între municipiile capitală de județ Alexandria și Pitești, aproape de granița cu județul Argeș. Din documentele vremii reiese că localitatea Tătărăștii de Jos este atestată documentar din secolul al XV-lea. Sătenii din aceasta comună au ajutat cu alimente coloanele de răsculați conduse de Tudor Vladimirescu ce se îndreptau spre București. 

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE. [ISTORIA ZIDIRII EI] Biserica parohiei Tătărăștii de Jos este situata în partea de vest a drumului județean, aproape de primăria din localitate. Construcția bisericii cu hramul „Înălțarea Domnului” a început în anul 1856 cu ajutorul enoriașilor și s-a definitivat în anul 1872. [PISANIA]: „Cu vrerea Tatălui, cu ajutorul Fiului și cu săvârșirea Sfântului Duh și la îndemnul și binecuvântarea Prea Sfințitului Galaction, sub îndrumarea părintelui protopop Dobrescu Petre, cu osârdia preotului paroh Popescu Mihai Florian și a soției sale Florina Victoria, cu sprijinul financiar al doamnei Pătrașcu Maria și a dornicilor credincioși din parohie și cu osârdia consilierilor parohiali: Urleanu Constantin, Mocanu Daniel și Mutu Constantin; s-a tencuit din nou exteriorul bisericii în anul 1999 și s-a restaurat pictura în anul 2001, de către pictorul Popa Mihai din Negreni, com. Tătărăștii de Jos. Resfintirea bisericii s-a făcut de Preasfinția Sa Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului la data de 27 mai 2001. Executată și donată de Toma N. Mihai.” [ARHITECTURA. PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCŢII] Biserica este construita în formă de cruce, cu temelie din cărămidă, cu ziduri de cărămidă, armate cu centura de fier și acoperită cu tablă. Construcția are lungimea de 30 m, lățimea de 15 m și înălțimea de 12 m. Grosimea zidurilor este de 1 m, fiind străpunse de cinci ferestre dispuse câte două lateral în pronaos și naos și una în dreptul Sfântului Altar. Împărțirea interiorului bisericii este cea clasică, cu pronaos, naos si altar, având și un pridvor din zid cu două ferestre în lateral. În anul 1926 s-au făcut primele lucrări de reparație ce au vizat interiorul bisericii, iar în anul 1964 s-a umblat și la acoperiș, înlocuindu-se tabla și schimbându-se astereala acolo unde a fost nevoie. În primăvara anului 1999 biserica a fost tencuită la exterior, iar în anul 2001 s-a restaurat pictura interioară. După definitivarea acestor lucrări s-a făcut resfințirea sfântului locaș de către Preasfințitul Părinte Episcop Galaction la data de 27 mai 2001. La aceasta data a fost montată și pisania. În anul 2009, cu ajutorul primăriei din localitate s-au înlocuit toate ferestrele și ușa de la intrare în pronaos cu termopane. În anii 2010 și 2011, cu sprijinul financiar primit de la Secretariatul de Stat pentru Culte s-a reușit schimbarea tablei și consolidarea acoperișului, dar și lucrări la exteriorul bisericii, tencuirea, finisarea și vopsirea exteriorului. Pridvorul a fost refăcut în totalitate, geamurile fiind înlocuite cu zid și două ferestre termopan în lateral, precum și cu ușă dublă metalică la intrare. [PICTURA] Executată în tempera, de către pictorul Popa Mihai din sat Negreni. [ANEXE] Clopotnița este construită din lemn și acoperită cu tablă, fiind amplasată în partea de sud a bisericii. [OBIECTE VECHI DE CULT, MANUSCRISE ŞI CĂRŢI VECHI] Biserica nu deține obiecte cu valoare de patrimoniu. [ŞIRUL PREOŢILOR] Pretorian (1892), Vasile Nănescu (1892-1907), Gheorghe Ionescu (1907-1946), Minică Albulescu (1946-1976), Marin Pufulete (1976-1980), Marian Oniță (suplinitor), Ilarion Popescu (suplinitor), Cîrlănaru Silviu (suplinitor), Popescu Mihai Florian (1995-2004), Trifu Ștefan (2004-prezent).   

C. CIMITIRUL. Parohia deține cimitir, situat de o parte și de alta a bisericii, însă nu există date cu privire la istoric și nu sunt înmormântate aici personalități bisericești sau laice.

D. ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE  ÎN  TRECUT [ACTIVITATE  CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ] Nu este cazul.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI. [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a.] 

F. DATE DE CONTACT PAROHIE. [HRAM] „Înălțarea Domnului” [ADRESA] sat Ochești, comuna Tătărăștii de Jos, județul Teleorman, cod poștal 147390 [OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon și site oficial.