Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”-Plopi (Protopopiatul Roșiorii de Vede)

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂȚII D.P.D.V. GEOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] [vezi parohia VIII.1.6.]


B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE [ISTORIA ZIDIRII EI]  [ARHITECTURA. PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCȚII] La 19 octombrie 1997, sub îndrumarea Preasfinţitului Galaction, Episcopul Alexandrieei și Teleormanului şi a preotului Mircea Rădulescu, paroh la parohia Beuca, s-a pus piatra de temelie pentru sfântul lăcaş din satul Plopi. Ajutați fiind de domnul Gheorghiţă Ciocoi, redactor la revista „Lumea Credinţei” şi de 3 consilieri, au început să se strângă fondurile necesare construirii bisericii. Un aport deosebit l-a avut domnul George Becali, contribuind cu mai multe donaţii. Biserica din satul Plopi este construită din cărămidă, în formă de navă, cu lungimea de 15 m, lăţimea de 5 m, înălţimea până în vârful turlei de 6 m, grosimea zidurilor 0, 50 m şi un număr de 7 ferestre. Sfântul lăcaş are o singură turlă, de formă hexagonală, aşezată pe naos şi este construită din lemn, fiind acoperită cu tablă în solz. Pridvorul închis este pictat, iar catapeteasma din lemn, are două registre picturale. [PICTURA]  Biserica a fost pictată în anul 1999 în tehnica tempera. [ANEXE]  Nu este cazul. [OBIECTE VECHI DE CULT, MANUSCRISE ȘI CĂRȚI VECHI] Nu este cazul. [ȘIRUL PREOȚILOR] p. Mircea Rădulescu (1997-1999), pr. Florin Iorga (1999-2002),  pr. Alin Chivu (2002-2007), pr. Anghel Bană (2007-2008), pr. Constantin Laurenţiu Lunganu (2008-2013), pr. Ovidiu Laurențiu Sălcianu (din 2012).

 C. CIMITIRUL Parohia deține cimitir despre care nu se cunosc date suplimentare.   

D. ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE ÎN TRECUT [ACTIVITATE CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ] Nu este cazul.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a.] Nu este cazul.

F. DATE DE CONTACT PAROHIE [HRAM] ,,Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”; [ADRESA] Sat Plopi, comuna Beuca, județul Teleorman cod poștal 147124. [OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon și site oficial. Nu este cazul.