Parohia „Sfântul Calinic de la Cernica”- Roșiorii de Vede (Protopopiatul Roșiorii de Vede)

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂȚII D.P.D.V. GEOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] [vezi parohia VIII.1.47.]

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE [ISTORIA ZIDIRII EI]  [ARHITECTURA. PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCȚII] Bisericuţa s-a dorit a fi o reprezentare a stilului pur autohton muntenesc, surse de inspiraţie fiind bisericuţele din lemn din Muntenia (Mănăstirea dintr-un Lemn, biserica din Valea Plopului-Vălenii de Munte). În construirea şi înfrumuseţarea ei s-a avut ca scop cuprinderea mai multor elemente simbolice creştine. Sfântul lăcaş a fost construit sub formă de arcă sau mai de grabă sub formă de corabie întoarsă. Exteriorul este îmbrăcat cu şiţă şi şindrilă. Sfânta Masă, stâlpii catapetesmei, precum şi pavimentul bisericii sunt din marmură de Ruşchiţa. Înfrumuseţarea pandantivului-candelabru cu ouă de struţ s-a făcut conform vechilor tradiţii din bisericile atonite şi din alte vechi ctitorii din România. Pavimentul este decorat cu marmură colorată, ce reprezintă vestitul Trandafir Oltenesc, prezent în carpetele şi covoarele tradiţionale, executate manual de meşterii artizani din această zonă a ţării. Bisericuţa, activând în Departamentul de Asistenţa Socială, deserveşte exclusiv Direcţia Generală de Protecţie şi Asistenţă Socială a Copilului-Teleorman, ea fiind angrenată prin protocolul semnat între Preasfinţitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului şi Directia Generală de Protecţie Socială a Copilului Alexandria-Teleorman, în programul de consiliere şi ajutorare a copiilor aflaţi în orfelinat. De asemenea este activ implicată în nevoile persoanelor găzduite în centrul „Mama şi Copilul” – centru de protecţie a mamelor şi copiilor confruntaţi cu probleme de violenţă domestică, sărăcie, dar şi a familiilor cu venit 0 sau sub 100 euro-familii cunoscute prin Departamentul de Asistenţă Socială a Primariei Roşiorii de Vede. Bisericuta, în măsura posibilităţilor, a participat la necesităţile Centrului de zi,  Azilului de bătrâni şi a Spitalului TBC-Roşiorii de Vede. Sfinţirea bisericii s-a făcut de către Preasfinţitul Părinte Galaction, la data de 5 mai 2006. Clădirea bisericii este construită din lemn, în formă de navă, având o lungime de 14 m, lăţimea de 5 m, o înălţime de 8 m. Sfântul lăcaş are un număr de 4 ferestre şi o catapeteasmă din lemn (cireş sălbatic din India), având ca motiv artistic elementul des întâlnit în simbolica creştin-ortodoxă, viţa de vie.
`Are o singură turlă din lemn în formă dreptunghiulară, ascuţită spre vârf, în stil muntenesc, întreg edificiul fiind acoperit cu şiţă şi şindrilă. Interiorul este înfrumuseţat cu icoane pe lemn, încercându-se cuprinderea tuturor spaţiilor impuse de erminia bisericească cu reprezentări ale iconografiei creştine timpurii (sec.VI), apoi bizantine de secol XV-XVI şi neo bizantine (moderne). Obiectul distinctiv al bisericuţei este piciorul principal al Sfintei Mese, din piatră în formă de cruce, veche de aproximativ 100 de ani. Crucea a fost donată special pentru acest lucru, ea fiind adusă din aceeaşi locaţie din care au fost luate crucile de piatră aşezate în Piaţa Universităţii din Bucureşti, în memoria eroilor căzuţi în Decembrie 1989.  [ȘIRUL PREOȚILOR]
 Simeon Palamaru (din 2006).

C. CIMITIRUL Parohia nu deține cimitir.   

D. ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE ÎN TRECUT [ACTIVITATE CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ] . Nu este cazul.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a.] . Parohia dezvoltă diverse activități cu caracter social și de îndrumare duhovnicească pentru copiii din ”Centrul Școlar pentru educație incluzivă Roșiorii de Vede”. 

F. DATE DE CONTACT PAROHIE [HRAM] „Sfântul Calinic de la Cernica”; [ADRESA] Strada Republicii nr. 31, municipiul Roşiorii de Vede, judeţul Teleorman, cod poștal 145100
[OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon și site oficial.