Parohia ,,Sfântul Nicolae”- Siliștea Gumești II (Protopopiatul Roșiorii de Vede)

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂȚII D.P.D.V. GEOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] [vezi parohia VIII.1.53.]

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE [ISTORIA ZIDIRII EI]  [ARHITECTURA. PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCȚII] Tradiţia satului vorbeşte despre o primă biserică încă de pe vremea lui Tudor Vladimirescu, din 1821. Sfântul locaş era construit din cărămidă, în formă de corabie. O a doua biserică cunoscută în comunitate, construită probabil pe locul celei de la 1821, se va ridica între anii 1853-1857. 	Informaţii concrete despre ea avem, însă, doar în ultima perioadă a secolului XIX. Preotul Dumitru Dumitrescu slujeşte în biserică din 1884 până în anul 1904, când se transferă la parohia Siliştea I şi preia totodată şi arhiva bisericii împreună cu cărţile de cult. Prezenta biserică va fi transformată în filie, iar din anul 1927 va fi închisă definitiv. Un document al vremii atestă cererea protopopului de Roşiori, în 1921, adresată Comisie Monumentelor istorice, prin care se solicita dărmarea bisericii Sfântul Nicolae din Siliştea Gumeşti, datorită deteriorării. În acelaşi act se specifica şi faptul că singurele obiecte de valoare din biserică sunt „…cele 8 icoane vechi, foarte frumos lucrate”. Ţinând cont de faptul că biserica nu era mai veche de 100 de ani, se poate presupune faptul că icoanele proveneau de la schitul Siliştea, dispărut în secolul XVIII. La cererea enoriaşilor, în anul 1932 parohia este reînfiinţată, pe seama ei fiind transferat  preotul Ilie Andrei. Cum în vechea biserică nu se mai putea sluji, consiliul parohial hotărăşte ridicarea unui nou lăcaş. La 6 aprilie 1933 se va turna noua temelie. Trei ani mai târziu începe zidirea propriu-zisă, lucrările fiind coordonate de meşterul Petre Cristea, iar din 1939 se încep lucrările de pictură sub conducerea pictorului N.I. Coloniţiu din Bucureşti. 	La 10 martie 1940, biserica va fi sfinţită de preasfinţitul Emilian Antal Târgovişteanul, vicar Patriarhal, în prezenţa a numeroşi preoţi şi credincioşi. Din calculele făcute, rezulta faptul că suma cheltuită până la sfinţire s-a ridicat la valoarea de 1.220.000 lei. În anul 1995, prin osârdia preotului paroh Constantin Avram şi cu ajutorul enoriaşilor, biserica intră într-un amplu proces de renovare. [PICTURA] Un an mai târziu încep şi lucrările de pictură sub coordonarea pictorilor Mihai Vălu şi Dorel Topan, intervenindu-se inclusiv asupra icoanelor de pe catapeteasmă. În anul 1996, la 8 septembrie, biserica va fi resfinţită de Preasfinţitul Părinte Galaction, în prima vizită canonică făcută după instalarea ca Episcop al Alexandriei şi Teleormanului (la 1 septembrie 1996). Biserica Siliştea Gumeşti II este o construcţie din cărămidă, în formă de cruce având lungimea de 28 m, lăţimea de 7 m (în dreptul absidelor 11 m, înălţimea până în vârful turlei 17 m şi o grosime a zidurilor de 0, 60 m. Sfântul lăcaş are un număr de 9 ferestre şi o singură turlă, aşezată pe naos, de formă octogonală, cu deschidere în interiorul bisericii. Turla de zid are o bază hexagonală prevăzut cu un mic acoperiş de protecţie. Pe fiecare latură a turlei există câte un geam prevăzut deasupra cu un medalion pictat. [ANEXE] În anul 1996 a fost renovată clopotniţa, iar în 1999 s-a început ridicarea unei capele.[OBIECTE VECHI DE CULT, MANUSCRISE ȘI CĂRȚI VECHI] Nu este cazul. [ȘIRUL PREOȚILOR] pr. Dumitru Dumitrescu (1884-1904), pr. Ilie Andrei (1932-1960), pr. Nicolae Burcea (1960-1963), pr. Dumitru St. Predescu (1964-1983), pr. Constantin Avram (din 1984).

C. CIMITIRUL Parohia deține cimitir despre care nu se cunosc date suplimentare.   

D. ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE ÎN TRECUT [ACTIVITATE CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ] Nu este cazul.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a.] . Nu este cazul.

F. DATE DE CONTACT PAROHIE [HRAM] ,,Sfântul Nicolae”; [ADRESA] Comuna Siliștea Gumești, județul Teleorman, cod poştal 147350. [OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon și site oficial.