Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Tudor Vladimirescu (Protopopiatul Turnu-Măgurele)

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE.  [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ  A LOCALITĂȚII D.P.D.V. GEOGRAFIC, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] Parohia Tudor Vladimirescu, biserica Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, comuna Salcia, protopopiatul Turnu Măgurele. Satul Tudor Vladimirescu se găsește situate pe drumul județean Mihăești – Călmățuiu de sus – Călmățuiu – Salcia – Turnu Măgurele. Pe locul actualului sat a existat satul Prisăceni care în anul 1813 locuitorii săi ar fi dispărut în timpul ciumei lui Caragea. Acest sat este atestat printr-un hrisov al voievodului Alexandru Iliaș în anul 1623. Satul Tudor Vladimirescu apare prin anul 1893, la început sub denumirea de Stănicuț nume ce și l-a luat de la un cioban găsit aici cu stâna, atunci când s-a măsurat vatra satului. În anul 1905 i s-a spus Prințu de la Principele Ferdinand, iar în anul 1945 a primit numele actual amintind de tinerii din Salcia care i s-au alăturat obștii lui Tudor Vladimirescu. 

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE. [ISTORIA ZIDIRII EI] Construcția bisericii a început în anul 1889 și a fost terminată în anul 1901 în zilele regelui Carol al României reginei Elisabeta și a Înalt Preasfințitului Mitropolit primat al României Iosif Gheorghian, cu cheltuiala obștii Stănicuțului și cu îndemnul delegațiilor: V. Filip, I. Vlădescu, Stancu Nedelea, Costea, S. Ciubăr, I. Pescaru, pictori Ion și fiul Nicola. Biserica a fost sfințită de către Preasfințitul Mitropolit Iosif Gheorghian. [PISANIA] Biserica are două pisanii. [ARHITECTURA, PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCȚII] Biserica este zidită din cărămidă, în formă de cruce, având lungimea de 20 m, lățimea 8 m, înălțimea de 8 m, iar grosimea zidului de 1 m, o turlă mare și două mici. Acoperișul este învelit cu tablă zincată. [PICTURA] a fost realizată de Nicola Ion, Tiu Biju și Gheorghe Albany. În anul 1930 s-au făcut reparații generale și spălarea picturii, cu ajutoare strânse de la autorități de către preotul Florea Drăghici și osteneala consiliului parohial. În anul 1967 s-a restaurant pictura și s-au făcut alte reparații cu contribuția enoriașilor și stăruința preotului paroh N. Dogaru, I. Stăncescu cântăreț și al consiliului parohial. În anul 2015 s-au înlocuit toate ferestrele și geamurile bisericii cu contribuția enoriașilor și stăruința preotului Pană Anișor Virgil, Marian Carabașu cântăreț și ajutorul autorităților. [ANEXE] Clopotnița a fost construită în anul 1936 din cărămidă. [ȘIRUL PREOȚILOR] Preoți slujitori ai bisericii au fost: Florea Drăghici, Nicolae Dogaru, Paul Zaharia, Cătălin Primejdie, Tudor Cosmin Lixandru, Peța Silvian, Pană Anișor Virgil. [CÂNTĂREȚI ȘI EPITROPI DE SEAMĂ] Mirică Stănescu, Ion Stăncescu, Marian Carabașu.

C. CIMITIRUL. Parohia  are două cimitire.

D. ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE ÎN TRECUT. [ACTIVITATE CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ] Nu se cunosc.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI. [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a.]

F. DATE DE CONTACT PAROHIE. [HRAM] „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” [ADRESA] Sat Tudor Vladimirescu, comuna Salcia, județul Teleorman cod poștal 147302 [OFICIU  PAROHIAL]  Nu are telefon și site oficial.