Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Turnu Măgurele (Protopopiatul Turnu Măgurele)

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂŢII/CARTIERULUI D.P.D.V GEOGRAFIC, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] [vezi parohia VIII.2.49.]

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE. [ISTORIA ZIDIRII EI] Biserica cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril se află în cimitirul Municipal din Turnu Măgurele. A fost construită în anul 1882 și nu se cunosc date despre construcție, ctitori sau istoric, deoarece a fost folosită drept capelă de cimitir și a fost deservită de preoții din oraș sau preoți pensionari, nimeni dându-și interesul să păstreze date despre aceasta. [PISANIA] Nu are pisanie. [ARHITECTURA. PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCŢII] Biserica este construită din cărămidă, sub formă de cruce, cu o turlă mare și două mai mici, în partea din față, iar acoperișul este imitație de țiglă din carton asfaltat. Construcția are lungimea de 19.30 m, lățimea de 11.40 m, iar înălțimea maximă, la turla mare, este de 17.25 m. Grosimea zidurilor este de 0.60 m. Ferestrele, în număr de 9, sunt amplasate: 4 sunt în spațiul corespunzător turnurilor mici, 4 sunt în spațiul de slujbă, naos și pronaos, iar la Sfântul Altar este una. Catapeteasma este din lemn. La cutremurul din 1977, biserica a fost grav deteriorată, datorită căderii unei turle mici prin acoperișul acesteia și din acel an nu a mai fost folosită până în anul 1996. La îndemnul Prea Sfințitului Episcop Calinic al Argeșului și Mușcelului, în jurisdicția canonică a căruia se afla atunci Teleormanul, în anul 1995, s-a întocmit documentația pentru renovarea bisericii, iar în anul 1996 deja s-au început lucrările. Din cauza stadiului avansat de degradare, putem spune că biserica a fost reconstruită, deoarece s-a demolat acoperișul și tot tavanul, acestea refăcându-se în totalitate. Biserica a fost consolidată prin turnarea centurii de rezistență din beton cu armătură de oțel-beton. S-au consolidat pereții prin executarea unor lucrări de subzidire, au fost placați cu plasă de fier-beton și retencuiți, turla mare a fost consolidată, iar turlele laterale au fost reduse ca înălțime. Lucrările de reconstrucție au început în luna mai a anului 1996. Lucrările au fost încheiate în luna decembrie 1996. La 8 noiembrie, de hram, Prea Sfințitul Părinte Episcop Galaction, Întâiul Episcop al Episcopiei Alexandriei și Teleormanului, oficiază slujba de sfeștanie la Sfântul Locaș, pentru a se sluji în el, întrucât pictura și icoanele de la catapeteasmă nu erau gata. La 3 mai 1997, când lucrările au fost terminate, s-a oficiat slujba de târnosire a bisericii de către Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului ți Muscelului și Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului. Tot acesta a pictata și icoanele catapetesmei. [PICTURA] a fost executata între anii 1996 - 1997, în tehnica tempera-grasă, de pictorul Traian Horia Petrescu, din București. [ANEXE] Lângă biserică se află Capela mortuară, zidită din cărămidă, cu două camere de depunere; la subsol, osuarul, iar în turn este amplasat clopotul. [OBIECTE VECHI DE CULT, MANUSCRISE ŞI CĂRŢI VECHI] Biserica nu deține obiecte de valoare. [ŞIRUL PREOŢILOR] Până în anul 1977 nu se cunosc preoții ce au slujit aici. Ulterior aici au slujit preoți din oraș. Începând cu anul 1995 aici a fost numit preot paroh Dincă Crețu, ulterior fiind numit și preotul Dincă Felix Lucrețiu.

C. CIMITIRUL. Se află de jur împrejurul bisericii, fiind cimitirul municipiului Turnu Măgurele.

D. ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE  ÎN  TRECUT [ACTIVITATE  CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ] Nu este cazul.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI. [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a.] Datorită locației, în cimitir, specificul parohiei este axat pe slujbele compatibile cu acest amplasament. Se oficiază, în general, slujbe legate de cultul morților, iar în zilele dedicate eroilor, s-a creat o tradiție ca, prin contribuția enoriașilor, să se oficieze slujbe de pomenire a acestora, la monumentele amplasate în cimitirul eroilor, completate de regulă cu acte de binefacere după tradiție în cultul morților. Tot prin contribuția enoriașilor se fac colecte pentru copiii cu probleme grave de sănătate. Pentru copiii enoriașilor, în ajunul Crăciunului, se organizează pomul de Crăciun, aducând bucurie celor mici prin darurile ce le sunt oferite.

F. DATE DE CONTACT PAROHIE. [HRAM] „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” [ADRESA] Șoseaua Alexandriei, oraș Turnu Măgurele, jud. Teleorman, cod poștal 145200 [OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon și site oficial.