În ultima zi din anul 2023, Duminică 31 decembrie, Preasfințitul Părinte Episcop Galaction a săvârșit Sfânta Liturghie și slujba de mulțumire în biserica Sfinților Mucenici Ciprian și Iustina din Mănăstirea Sfintei Treimi din localitatea Drăgănești Vlașca, Protoieria Videle, aducând bucurie duhovnicească binecredincioșilor creștini care au participat la sfânta slujbă și preacuvioaselor maici din obștea acestei Sfintei Mănăstiri, prin arhiereștile binecuvântări împărtășite și prin cuvântul de învățătură rostit la încheierea programului liturgic.                                              Preasfinția Sa a stăruit asupra datoriei pe care o avem de a mulțumi lui Dumnezeu pentru binefacerile pe care le-am primit în timpul trecut al vieții noastre și a de a cere harul și binecuvântarea Sa pentru viitor, după cuvântul Mântuitorului Hristos: „Fără Mine nu puteți face nimic”.