La începutul unui nou an calendaristic, în ziua de 01 ianuarie 2024, Preasfințitul Părinte Episcop Galaction a fost prezent în mijlocul obștii Mănăstirii Pantocrator din localitatea Drăgănești Vlașca, Protoieria Videle, săvârșind Sfânta Liturghie și Te-Deum la Anul Nou, împărtășind pelerinilor prezenți și monahilor din această mănăstire arhierești binecuvântări și cuvânt de zidire duhovnicească.
          Preasfințita Sa a îndemnat să luăm ca model pe Mântuitorul Iisus Hristos în împlinirea rânduielilor și a legilor bisericești, dar și a celor civile, stăruind în lucrarea faptelor credinței, dar și pe Sfântul Ierarh Vasile cel Mare a cărui viață este pildă atât pentru clerici, cât și pentru mireni, în practicarea virtuțiilor și în slujirea în Biserica Mântuitorului Hristos.
          Să nu uităm, de asemenea, că aici, în viața pământească și acum, în clipa de față, putem dobândi viața cea veșnică și împărăția cerurilor.