La prăznuirea Sfântului Ierarh Silvestru și a Sfântului Cuvios Serafim de Sarov, Preasfințitul Părinte Episcop Galaction a adus cinstirea cuvenită acestor doi mari Sfinți Părinți ai Bisericii, săvârșind Sfânta Liturghie în biserica Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan Teologul și a Sfintelor Mironosițe, din Mănăstirea Pantocrator din localitatea Drăgănești Vlașca, Protoieria Videle.
        În cuvântul de învățătură pe care l-a rostit la finalul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a amintit îndemnul Sfântului Apostol Pavel ca cinstindu-i pe Sfinți să privim la săvârșirea vieții lor și să le urmăm credința. Fiecare dintre Sfinți constituie un model de viețuire în Hristos atât pentru cler, cât și pentru popor. Iar Sfinții se bucură cel mai mult atunci când văd și la noi dorința de a-i imita întru sfințenia vieții și de a stărui în împlinirea faptelor credinței.