Istoric Protoieria Turnu Măgurele

P rimul protopop al protoieriei Turnu a fost Preot Haralambie Constantinescu. Născut în 1868 în comuna Radomireşti, începând cu anul 1897 primeşte însarcinarea de protopop al Judeţului, calitate pe care o deţine până în 1919. A fost şi profesor de Religie la Liceul „Sfântul Haralambie”. A decedat în 8 decembrie 1932, în vârstă de 64 de ani. A urmat acestuia Pr. Ioan Băldescu, născut în 17 iulie 1886 în comuna Mihăileştii de Sus, judeţul Olt, fiul Preotului Ilie Băldescu al V-lea în ordine descendentă ca preot din generaţie în generaţie. A funcţionat ca protoiereu din august 1919 până în anul 1933, ocupand între timp şi după aceea demnităţi elective şi administrative. A decedat la 24 septembrie 1952, în varsta de 66 de ani, ca deţinut politic la Canal (Coasta Galeş). Urmaşul protoiereului Ioan Băldescu a fost Preot Metodie Popescu născut în 2 ianuarie 1896 în comuna Dracea, Teleorman, licenţiat în teologie, fost secretar al protoieriei, preşedinte de cerc pastoral. A deţinut funcţia de protoiereu până în iunie 1948 cu o întrerupere de cca. 3 ani (1942 – 1944). Începand cu anul 1948 au urmat vremuri efervescente politic şi social, viitorii protopopi succedându-se după raţiuni mai puţin „ortodoxe”, urmare influenţelor „noii orânduiri populare”. Astfel în perioada 1948 – 1962 s-au succedat în funcţia de protopop urmatorii: Pr. Petre Chirea (cca.1948 – 1950) care a sfârşit caterisit, Pr. Netcu Gheorghe – Paroh la Parohia Odaia, un preot conştiincios (1950 – 1953) şi un suflet cald şi generos, Pr. Vanghelie Mihăilescu – Parohul Parohiei Măgurele, un bun gospodar şi preot întelept (1954 – 1962), foarte iubit şi apreciat, La 1 noiembrie 1962 este numit protoiereu, Preot Emil Băldescu nascut la 23 noiembrie 1912 în comuna Seaca, judeţul Teleorman, diacon şi apoi preot paroh la Catedrala „Sfântul Haralambie” şi fost contabil al protoieriei. Pr. Băldescu Emil a fost un protoiereu cu o ţinută impozantă, cu afinităţi şi abilităţi contabile de excepţie, fiind diplomat şi împăciuitor. A condus protoieria timp de aproape 15 ani, până în 1977, când s-a retras din activitate la pensie, desfăşurând până aproape de data decesului, 8 nov. 2004, o vrednică lucrare misionară la Catedrala „Sfântul Haralambie”. La sfârşitul anului 1977, a urmat la conducerea Protoieriei Preotul Alexandru Dincă, născut în 3 decembrie 1937 în comuna Lisa, din părinţi buni creştini şi evlavioşi Marin şi Maria. A fost absolvent de teologie, dar iniţial în perioada 1963 – 1968, a funcţionat ca profesor la şcolile Lisa şi Piatra. În anul 1969 este hirotonit preot pe seama parohiei Poiana. În anul 1980 este numit preot la Catedrala „Sfântul Haralambie”, iar în anul 1984, la numai 47 de ani a trecut la cele veşnice. A fost un preot de o generozitate excepţională, cu suflet atât de mare cum rar se întampla printre oameni, ajuta pe oricine îi cerea sprijinul. Începand cu 1 februarie 1984 a fost numit protoiereu Preot Ciulei D. Marian, născut la 18 septembrie 1954 în comuna Socetu, judeţul Teleorman. Până în anii ’40 ai secolului al XX-lea Cancelaria Protoieriei funcţiona la domiciliul Protopopului în funcţie. Prin anii 1940 – 1947 sediul administrativ al Protoieriei se afla la Prefectura judeţului, pe locul actual al Trezoreriei municipale având în incintă un parc frumos, ce impresiona pe orice vizitator. Din procesul verbal încheiat în 27 ianuarie 1947 de comitetul alcătuit din: P.C Părinte Protopop M. Popescu, Preot Ioan Băldescu, Preot M. Dragnea, Preot Fl.Drăghici, Preot Al.Marinescu, Filip Julea, Gh. Bujoreanu, Vasile Arsu, reiese că în vederea procurării unui imobil, „preoţii şi cântăreţii se vor împrumuta la Casa Clerului – individual – pe termen de 5 ani şi fiindcă aceste împrumuturi nu sunt de întrebuinţare presonală, P.C. Părinte Protopop va înlesni celor care nu sunt împrumutaţi, cota reţinută lunar de Casa Clerului. S-a ales urmatorul comitet: P.C. Parinte Protopop M.Popescu, Preot Ioan Băldescu, Preot M. Dragnea, Pr.Fl.Draghici, Pr.Al.Marinescu, Filip Julea, Gh.Bujoreanu, Vasile Arsu. Secretar – Contabil: Preot V. Mihăilescu Casier: Pr.Metodie Popescu, nu ca persoană oficială Comitetul este dator: a) să plece imediat în oraş pentru găsirea casei şi tratarea preţului b) să tipărească imediat formularele de împrumut c) să rezolve imediat încasarea împrumutului d) să fixeze preţul casei, să aconteze şi îndeplinească formalităţile de cumpărare. Se va ţine contabilitate deosebită anume – pentru casa ce urmează să se cumpere. Comitetul este împuternicit să ia orice fel de măsuri pentru îndeplinirea acestei opere de mare interes pentru preoţimea noastra din Protopopiat.” La data de 16 mai 1947 este cumpărat imobilul din strada Regele Carol, numarul 52, cu suma de 150.000.000 lei, unde funcționează și astăzi.