Parohia ,,Sfânta Cuvioasa Parascheva” – Piatra (Protopopiatul Turnu Măgurele)

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂȚII DIN PUNCT DE VEDERE GEOGRAFIC, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] Localitatea Piatra se află pe drumul județean ce face legătura între Furculești, Viișoara și Zimnicea, fiind una din cele mai mari comune ale județului Teleorman.

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE [ISTORIA ZIDIRII EI]  În anul 1895, la numai 4 ani după numirea preotului Anastase Popescu și numai la un an de la numirea ca paroh, Sfânta Mitropolie, cu Ordinul 1071/1895, a aprobat punerea temeliei pentru construirea unei noi biserici, fapt care s-a întâmplat la data de 11 iulie 1895. Zidită de meșterul Matei Veloff și pictată de zugravul Arghir Sterin, acest măreț locaș este unul dintre cele mai impunătoare din județul Teleorman. Sfințirea bisericii s-a aprobat cu Ordinul 3684/6 septembrie 1902, al Sfintei Mitropolii, iar sfințirea s-a făcut la 26 octombrie 1902. La intrare, în pronaos, găsim [PISANIA], o placă de marmură pe care sunt săpate următoarele cuvinte: „Această sfântă biserică s-a început cu temelia în ziua de 11 iunie 1895 și s-a sfințit la 26 octombrie 1902, în zilele Mitropolitului Iosif Gheorghian, primatul României, cu micul capital ce l-au avut Vechea biserică și apoi terminată de întreaga obște a locuitorilor cu dare de bani de fiecare, după puterea lor, sub îngrijirea Parohului Pr. Iconom Anastase Popescu, cu Hramul Cuvioasa Parascheva și Sfinții Apostoli Petru și Pavel pentru lauda și slava lui Dumnezeu. Această piatră este făcută de Ispas V. Manole în 1921.” [ARHITECTURA, PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCȚII] Biserica este zidită în stil gotic, îmbinat cu cel bizantin, așa cum spunea într-un chestionar din 1921 preotul Victor Ulmeanu. Încăpătoare și solidă, are zidurile de cărămidă. Cele două turle, diferite una de alta ca mărime, formă și înfățișare, sunt făcute din lemn și acoperite cu tablă. Dacă exteriorul bisericii prezintă un aspect impunător și interiorul ei este impresionant. [PICTURA] În interior ne găsim în fața unor lucruri frumoase. Peste tot picturi în ulei, în stil bizantin și gotic, bine executate, icoane din lemn și din metal, policandre alămite, sfeșnice frumoase, candele etc., toate creând sentimentul că te afli cu adevărat într-un locaș în care credincioșii îi aduc slava lui Dumnezeu. În anii ce au urmat biserica a avut nevoie de reparații: în 1915, i s-a înlocuit acoperișul de tabla galvanizată cu tablă Volff-Veter, în 1932 s-a reparat pictura de către pictorul Ștefan Stătescu, în 1980 s-a reparat acoperișul, iar în anul următor, 1981, s-a repictat, fiind resfințită de către Protoiereul Alexandru Dincă, delegat al Preafericitului Iustin. În 1996 s-au făcut reparații exterioare fiind din nou sfințită de către Preasfințitul Galaction. Astăzi biserica se află în stare buna. [OBIECTE VECHI DE CULT, MANUSCRISE ȘI CĂRȚI VECHI]  Biserica nu deține obiecte de valoare. [ȘIRUL PREOȚILOR PAROHI]   Preoții care au slujit și slujesc la această biserica sunt: Anastasie Popescu, Victor Ulmeanu, Ion Marinescu, Traian Banciu, Petre Balcangiu, Mugur Cojoacă.. În prezent la Parohia Piatra  slujesc preoții Gheorghiță Stelian, Stănoi Alexandru, Chiriță Georgel și Greculeasa Marian – Miorică [CÂNTĂREȚI ȘI EPITROPI DE SEAMĂ]  Dintre cântăreții bisericești îi amintim pe următorii: Florea Cercel, Petre Păscuț, Pandele Oprea, Dumitru Oprea, Paul - Costinel Cristea, Gheorghiță Gabriel George. 

C. CIMITIRUL. Parohia nu deține cimitir.

D. ACTIVITATI CULTURALE SI FILANTROPICE IN TRECUT. [ACTIVITATE CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ]  Nu este cazul.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI. [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a.] Ocazional parohia organizează pelerinaje la mănăstirile din țară și are un grup de cateheză.

F. DATE CONTACT PAROHIE.[HRAM]  ,,Sfânta Cuvioasa Parascheva” [ADRESA] comuna Piatra, județul Teleorman, cod poștal 147245 [OFICIUL PAROHIAL] Nu are telefon și site oficial.